ŚIR domaga się od Premier Beaty Szydło zmiany konfrontacyjnej polityki rządu wobec Rosji

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej realizując wnioski z posiedzeń Rad Powiatowych ŚIR zwrócił się do Premier Beaty Szydło o podjęcie działań zmierzających do zniesienia embarga nałożonego przez Rosję na import produktów z Polski. 

   "Zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju stoi na stanowisku utrzymywania jak najlepszych stosunków gospodarczych z sąsiadami, w tym również z Rosją. Sankcje gospodarcze świata zachodniego i Polski wobec Rosji nie przyniosły pozytywnych efektów lecz dalszą destabilizację.

     Od 1 sierpnia 2014 roku Rosja w odwecie wprowadziła embargo na nasze produkty rolne. Najbardziej ucierpieli producenci owoców i warzyw, szczególnie jabłek, hodowcy trzody chlewnej oraz producenci mleka. Jabłka odmian dotychczas eksportowanych do Rosji nie znajdują nabywców na innych rynkach.

   Katastrofalnie niskie ceny owoców w skupie w bieżącym roku 40-60 gr/kg za jabłka konsumpcyjne i 20 gr/kg za przemysłowe, zaledwie w 50 % pokrywają koszty produkcji, to głównie efekt rosyjskiego embarga. Dodatkowo złą sytuację pogorszy zmniejszenie o 70% w stosunku do roku ubiegłego programu wsparcia przez Unię Europejską z tytułu embarga „wycofanie z rynku”.

     Podobnie trudna sytuacja występuje w innych uprawach np. wiśnie, czarna porzeczka oraz ziemniaki i warzywa. Brak pieniędzy widać po sadach, rolnicy przestali inwestować, brakuje na środki ochrony roślin i na nawozy, a to odbija się na plonie i jakości owoców.

     Domagamy się zniesienia sankcji gospodarczych przez kraje Unii Europejskiej, w tym przez Polskę wobec Rosji.

     Domagamy się od Rządu RP zaprzestania konfrontacyjnej polityki wobec Rosji, gdyż to skutkuje pogarszaniem się relacji dwustronnych gospodarczych i społecznych.

     Od handlowców z Rosji często można usłyszeć „Chcecie żebyśmy kupowali wasze jabłka i wasze przetwory, to zmieńcie swoje podejście do naszego kraju

     Zwracamy się do Pani Premier o zmianę stanowiska Polskiego Rządu wobec Federacji Rosyjskiej i podjęcie rozmów bez warunków wstępnych, w celu poprawy stosunków gospodarczych i otwarcia rynku rosyjskiego na produkty z Polski na zasadzie wymiany handlowej za produkty kupowane od Rosji ( ropa, gaz i inne).

   Szanowna Pani Premier jesteśmy przekonani, że to będzie „DOBRA ZMIANAdla polskich rolników."

  Pismo podpisał prezes Ryszard Ciźla a do wiadomości otrzymali je: minister Krzysztof Jurgiel, wojewoda Agata Wojtyszek, marszałek Adam Jarubas, poseł i prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski, poseł Marek Kwitek, prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

pismo Kancelarii Premiera

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2