W sprawie ustalenia odległości wiatraków od zabudowań

       Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej jest zaniepokojony tym, że w polskim ustawodawstwie brakuje uregulowań co do minimalnych odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań ludzkich. To powoduje pewną dowolność w wydawaniu decyzji dla lokalizacji tego rodzaju inwestycji w Polsce, które są przyczyną konfliktów pomiędzy samorządami a mieszkańcami wyrażającymi się w postaci protestów społecznych. W związku z tym wystosowane zostało pismo skierowane do Ministra Środowiska Jana Szyszko, w którym Zarząd SIR pisze:

      Społeczeństwo informowane jest o katastrofalnych skutkach oddziaływania pracujących turbin na życie i zdrowie człowieka. Popularne są hasła – hałas, infradźwięki, migotanie cienia, efekt stroboskopowy, choroba wibroakustyczna. W dyskusji wymienia się różne odległości, które mają być gwarancją bezpieczeństwa. Są to tylko rozważania i różne interpretacje, ale nic konkretnego co raz na zawsze rozwiązałoby istniejący problem.

       Brak odrębnego uregulowania kwestii odległości wież elektrowni wiatrowych od innych budowli i ścisłych norm technicznych w tym zakresie powoduje, że możliwe jest lokalizowanie tzw. farm wiatrowych, w tym o dużej mocy, w sąsiedztwie domów mieszkalnych. Mimo, że rozwój energetyki wiatrowej zdaje się być uzasadniony, trudno dostrzec by towarzyszyły mu próby stworzenia precyzyjnych norm prawnych, zapewniających należytą ochronę zdrowia i życia ludzkiego poprzez wprowadzenie minimalnych odległości, w jakich mogą być usytuowane farmy wiatrowe, od zabudowań mieszkalnych ludzi oraz na obszarach o intensywnej produkcji rolnej, chronionego krajobrazu lub stref ochrony środowiska.

   Opierając się o sporządzony w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego raport podejmujący problem wpływu elektrowni wiatrowych na ludzkie zdrowie, który stwierdza m.in., że zalecane minimalne odległości od siedzib ludzkich, w jakiej powinny być budowane turbiny wiatrowe wynosi 1,5 -2 km. Jednak strefy ochronne nie zamykają się na jednej działce, na której stoi wiatrak a jego oddziaływanie na środowisko jest szersze. By uniknąć uciążliwości dla otoczenia takich jak: zakłócenia sygnałów radiowych i telewizyjnych, zagrożenia dla przelatujących ptaków, które mogą nie zauważyć przeszkody, zagrożenie klimatu akustycznego poprzez hałas elementów mechanicznych i pracę wirników, zakłócenia wizualne krajobrazu uważamy, że odległości te powinny być znacznie większe - minimum 3 km. Precyzyjne określenie obowiązujących w tym zakresie kryteriów rozwiąże powstające na tym tle konflikty społeczne.

      

                                                                                                             

 


MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2