Rady powiatowe ŚIR obradowały na targach AGROTECH

249437444 622221035475377 3869727096252303928 nJakich rad wysłuchali rolnicy na spotkaniu w Kielcach i czy minister dotrzyma słowa?

Przy okazji odbywających się w dniach 8-10 października Targów AGROTECH zorganizowane zostało wspólne posiedzenie rad powiatowych Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Gośćmi spotkania byli m.in. Szymon Giżyński podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, Robert Telus przewodniczący Komisji Rolnictwa w Sejmie, Bogdan Konopka były główny lekarz weterynarii (aktualnie ponownie lekarz wojewódzki weterynarii) oraz Wiktor Szmulewicz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Ważnym punktem spotkania było wręczenie przez ministra Sz.Giżyńskiego Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Rolnictwa”. Gośćmi byli także przedstawiciele i szefowie wielu organizacji i instytucji okołorolniczych na szczeblu wojewódzkim.


W czasie swojego wystąpienia Sz. Giżyński nie chciał odpowiadać na pytania rolników świętokrzyskich, ze względu – jak powiedział- na napięty grafik spotkań, a postanowił zdać krótką relację z tego co dzieje się w ministerstwie.

Minister Sz. Giżyński powiedział, że ministerstwo wykonuje ciężką codzienną pracę. Nie są to sprawy wymagające szybkiej interwencji ale jednak sprawy dużej wagi. Obiecał, że zanotuje wszystkie pytania i powróci w szerszym gronie jeszcze w październiku w Świętokrzyskie aby wysłuchać rolników i udzielić odpowiedzi. Podkreślił, że dwie sprawy są najtrudniejsze w obecnej sytuacji rolnictwa czyli ceny nawozów i ASF. Jest jeszcze trzecia o nieco mniejszym znaczeniu, lokalnym – ceny owoców. Ale akurat w Świętokrzyskim to ważna sprawa (przyp red). Powiedział, że doskonale wie co dzieje się na rynku nawozów, że są potwornie drogie i zaprosił do omówienia tej kwestii przez przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa. Skąd bierze się ciągła zwyżka cen nawozów? Jak powiedział R. Telus winą jest podniesienie o 100 procent cen gazu. Na razie nie ma rozwiązania tego problemu. Będzie nowy „Polski Ład”, który w pewnym sensie, w części zrekompensuje te ceny. Będą to rozwiązania daleko idące.
Odnośnie problemu jakim jest ASF głos zabrał w dalszym ciągu Sz. Giżyński, który jest pełnomocnikiem rządu ds. zwalczania ASF. Powiedział, że "ASF jest skutkiem systemu połączonych interesów. Za poprzedniej ekipy rządowej wybrano drogę ustalania stref a nie zwalczania ognisk (za czasu ministra Sawickiego). Zyskują na tym przetwórcy. Drugi rynek to jest rynek utylizacyjny. Powstają różnice w cenach w strefach i poza strefą. Reaguje na to handel, wielkie sieci, które ustalają ceny jakie im odpowiadają. Są to dziesiątki miliardów złotych. Należy zlikwidować źródło czyli wektor wirusa – dziki. Musi nastąpić zmiana strukturalna lub legislacyjna, która dokona zmiany w Polskim Związku Łowieckim i spowoduje odstrzał dzików do odpowiedniego poziomu. Wszystko trzeba robić w korelacji z przepisami Unii Europejskiej."
Kolejnym gościem, który zabrał głos był Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Powiedział – „Jako rolnicy jesteśmy w bardzo napiętej sytuacji, gdyż zmienia się sytuacja polityki rolnej w Unii Europejskiej. Każda zmiana u nas ludzi rodzi stres, nieznane rodzi stres. PZŁ także nie był przygotowany do takiej sytuacji, do wojny. Racji rolniczych się nie dostrzega, tylko ekologów, różnych obrońców życia, natury itp. Bo to jest ludzki odruch, taką mamy naturę. Problemem jest jak ocalić produkcję trzody w gospodarstwach rodzinnych. To jest ważny aktualny problem, zacząć trzeba od produkcji prosiąt. Muszą być programy pomocowe powiązane dla gospodarstw rodzinnych. Proponuję współpracę między gospodarstwami na luźnej zasadzie, gdyż Polacy mają taką cechę, że nie akceptują wspólnych działań sformalizowanych typu grupy producentów.” W.Szmulewicz stwierdził także, że minister obiecał przyjechać na specjalne spotkanie w Świętokrzyskiej Izbie Rolniczej z rolnikami, że w głosach przedstawicieli rządu i Komisji Rolnictwa w Sejmie była szczerość i dramatyzm oraz zrozumienie strony rolników.
Na zakończenie spotkania wystąpił były główny lekarz weterynarii a obecnie lekarz wojewódzki Bogdan Konopka, który mówił o sytuacji epizootycznej/epidemiologicznej w województwie świętokrzyskim. Stwierdził m.in., że rolnicy w sytuacji, kiedy nawozy są tak niebotycznie drogie mogą na 2 lata zrezygnować z ich stosowania. Przez ostatnie 2 lata nawozy przywożone z Niemiec były tańsze jak te sprzedawane w Polsce, mimo iż produkowane przez nasze polskie fabryki. B.Konopka zauważył także, że rolnicy, Lasy Państwowe i myśliwi to powinna być jedność. Generalnie można także stwierdzić, że jest współpraca z kołami łowieckimi. Na koniec swojej wypowiedzi powiedział, że pogłowie trzody chlewnej w województwie świętokrzyskim systematycznie spada.
Głos zabrała także Katarzyna Sowa-Cichecka dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach, która powiedziała, że pomysł aby zrezygnować na pewien czas z nawozów azotowych jest całkiem sensowny, gdyż cała Polska w zasadzie ma wysoki poziom wysycenia gleb azotem, nawet często bardzo wysoki (tzw. OSN). Z tego powodu zaapelowała o badanie gleb i przeczekanie kryzysu. Głos zabrał również obecny na spotkaniu szef „Samoobrony” Lech Kuropatwiński w sprawie ceny nawozów. Powiedział „To rząd RP powinien w tej sprawie ostro zareagować, to rząd ma mechanizmy aby tę sytuację zmienić. Odnoście trzody chlewnej – dopłata do loch to jest dobra dopłata, a dopłata do prosiąt to porażka – to jest dopłata do prosiąt zagranicznych”. Powiedział także, że zaprasza rolników na protest ogólnopolski we Włocławku.

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2